E-papierosy - jak to działa?

E-papierosy - jak to działa?

Działanie e-papierosów jest bardzo proste, lecz zarazem zdecydowanie różne od swoich tradycyjnych odpowiedników. W przeciwieństwie do nich, w urządzeniu nie zachodzi proces spalania tytoniu, lecz jest stale tworzona para, która ma w bezpośredni sposób imitować tradycyjny dym papierosowy. Uważa się je za wybawienie dla ludzi chcących palić, lecz obawiających się negatywnych skutków zaciągania dymem papierosowym. Wydają się zatem doskonałe i bezbłędne, czy jednak w rzeczywistości tak jest? Warto przybliżyć sobie budowę tego urządzenia. Na jakiej zasadzie funkcjonują e-papierosy?

Jak działają e-papierosy? Budowa zewnętrzna

Warto rozpocząć od budowy zewnętrznej - każdy e-papieros to niewielkie urządzenie elektroniczne, które nijak nie przypomina tradycyjnego papierosa. Elektroniczny papieros jest dość ciężki, świetnie leży w dłoni i ciężko go przyrównać do jakiegokolwiek innego tradycyjnego urządzenia. Jest w całości wykonany z różnych materiałów, takich jak metal, aluminium czy tworzywa sztuczne. Producenci stale projektują coraz ciekawsze modele i pokrywają je wyróżniającymi się barwami.

Na obudowie papierosa znajdziemy kilka typowych elementów. Na jednym końcu umieszczony jest ustnik, który przykładamy lub wkładamy do ust podczas zaciągania się aerozolem. Przybiera różne formy i tym samym wielu modeli używa się w zupełnie inny sposób. Jedne ustniki wkłada się w całości do ust, by inne tylko do nich przykładać.

Na każdej obudowie znajduje się także przycisk. Po jego wciśnięciu i przytrzymaniu grzałka zaczyna ogrzewać liquid umieszczony w zbiorniku (tanku). Ten niepozorny element ma bardzo ciekawe cechy charakterystyczne. Funkcjonuje w systemie zero-jedynkowym co oznacza, że moc nie jest zależna od siły wciśnięcia. Drugą ciekawą cechą jest fakt, iż przycisk jest na sprężynie i dąży do powrotu do swojej wyjściowej pozycji. Dzięki temu grzałka podgrzewa liquid jedynie wtedy, kiedy użytkownik trzyma wduszony przycisk. Ta funkcja ma za zadanie chronić urządzenie przed zniszczeniem.

Budowa wewnętrzna e-papierosa

Na rynku znajduje się wiele typów e-papierosów, a producenci stale wprowadzają swoje nowe autorskie rozwiązania. Każdy jednak ma kilka cech wspólnych, które warto poznać z bliska. Wszystkie modele są zasilane elektronicznie za pomocą wbudowanych akumulatorów, przeważnie litowo-jonowych, o trwałych i wytrzymałych ogniwach. Użytkownicy mogą naładować je za pomocą dołączonej do zestawu ładowarki, kabla USB czy podczas odłożenia na stację dokującą.

Liquid, czyli płyn, który zamienia się podczas działania grzałki w parę, jest umieszczany w kartridżu, atomizerze bądź clearomizerze. To elementy o pojemności kilku mililitrów, które służą tylko i wyłącznie jako zbiornik roztworu inhalacyjnego, jednak i one bywają urozmaicane np. przezroczystą obudową, która umożliwia ocenę ilości pozostałego płynu, co jest bardzo pomocnym rozwiązaniem.

Najważniejsze części, czyli grzałka oraz atomizer, mają za zadanie podgrzać płyn inhalacyjny i zmienić jego stan z ciekłego w lotny. Dlatego też mają wysoką moc i co za tym idzie - dość niską trwałość. Szacuje się, że grzałka dobrze wykonuje swoje zadanie przez około 3-4 tygodni. Dokładna długość zależy od częstotliwości wapowania.

E-papierosy - jak to działa?

Funkcjonowanie e-papierosów to wypadkowa wspólnego działania wszystkich powyższych elementów. Użytkownik podczas naciśnięcia przycisku na obudowie uruchamia grzałkę. Grzałka, praktycznie natychmiast po jej włączeniu, podgrzewa liquid do temperatury, która umożliwia stworzenie gazu z e-papierosa i tym samym zmianę płynu w gaz. Dzieje się to w mgnieniu oka, gdyż grzałka potrzebuje około pół sekundy do osiągnięcia pełnej mocy. Podgrzany liquid jest rozrzedzany przez atomizer. Tak wyglądająca para jest w późniejszym etapie wciągany do płuc za pomocą ustnika umieszczonego na samym końcu urządzenia. W przeciwieństwie do dymu papierosowego, aerozol wytwarzany przez e-papieros nie jest tak bardzo szkodliwy dla zdrowia. Jest stosunkowo chłodny i tym samym nie drażni płuc użytkownika.

Należy pamiętać o dużych różnicach między tradycyjnymi papierosami, a nowoczesnym e-papierosem. Para w elektronicznym papierosie wytwarzana przez grzałkę jest znacznie słabsza i mniej drażniąca niż dym papierosowy, tym samym zupełnie inaczej się nią zaciąga. Użytkownicy błędnie myślą, że użytkowanie tych urządzeń jest tożsame z papierosami. Nic bardziej mylnego. Powstałą parę powinno się wciągać do płuc bardzo powoli i w zdecydowanie większej ilości niż dym. Dzięki temu użytkownik osiągnie pełnię smaku oraz aromatów, a także moc aerozolu.

    Zostaw komentarz