Czy e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia?

Czy e-papierosy są szkodliwe dla zdrowia?

E-papierosy stają się coraz popularniejsze nie tylko wśród dorosłych, ale również wśród pełnoletniej młodzieży. Większość osób, które po nie sięga, paliła do niedawna klasyczne papierosy. Wielu z nich próbuje przestawić się na wersje elektroniczne w celu całkowitego zrezygnowania z nałogu. Badania wykazują bowiem, że e-papierosy są mniej szkodliwą dla zdrowia alternatywą dla zaawansowanych palaczy, gdyż zawierają znacznie mniej toksyn ze względu na systematykę działania. Jednak czy zamiennik w postaci e-papierosa jest dobrym rozwiązaniem? Jaka jest jego szkodliwość?

Ciężki etap rzucania palenia

Największym problemem w paleniu klasycznych papierosów jest dostarczanie do płuc szkodliwych substancji smolistych, które powstają w wyniku spalania tytoniu w wysokiej temperaturze. Ponadto z każdym kolejnym wypalonym papierosem zaczynamy uzależniać się od nikotyny, co w szybkim tempie prowadzi do niezdrowego nałogu, który bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie nałogowego palacza. Na dodatek papierosy uzależniają nie tylko fizycznie, lecz również psychicznie. Jest to tak zwane uzależnienie od wykonywanej czynności, proces znany także jako pamięć mięśniowa. Palacz każdego dnia przyzwyczaja się do charakterystycznego ruchu ręką, przez co rzucenie nałogu staje się jeszcze trudniejsze.

Palenie można nazwać pewnego rodzaju rytuałem. Ten istotny i powolny ruch ręki w kierunku ust i późniejszy widok wydmuchiwanego dymu nie tylko uspokaja, ale również poprawia humor i samopoczucie, szczególnie w sytuacjach stresowych. Z tego względu rozpoczęcie terapii nikotynowej często kończy się fiaskiem, gdyż nawet plastry, tabletki czy też gumy do żucia polecane są do rzucenia palenia nie są w stanie zastąpić wykonywanych czynności przy każdym odpalanym papierosie.

E-papieros - alternatywa dla klasycznego papierosa

Ze względu na niewielką skuteczność oferowanych produktów do rzucenia palenia, na rynku, lub alternatyw do inhalowania się, pojawiły się już jakiś czas temu e-papierosy. Najpierw w najprostszej formie, która przypominała swoim wyglądem klasycznego papierosa ze stosunkowo prymitywną budową. Wersje te były stosunkowo tanie i ze względu na fakt bycia nowością, szybko znikały z półek sklepowych i aukcji internetowych. Jednak z biegiem czasu, gdy zyskały coraz większą popularność, na rynku pojawiały się modele o znacznie zaawansowanej budowie.

Po e-papierosy zaczęły sięgać osoby, które chciały uwolnić się od nałogu. Różnorodność modeli kusiła, przez co popyt na nie był coraz większy. Warto w tym miejscu dokładnie wyjaśnić czym są e-papierosy i jaki jest ich mechanizm działania. Otóż można je nazwać alternatywą dla klasycznego papierosa, jednak znacznie mniej szkodliwą, co zostało poparte dużą ilością badań. Działanie e-papierosa polega na naciśnięciu przycisku na obudowie, który uruchamia działanie całego mechanizmu. Grzałka podgrzewa wlany wcześniej do wnętrza liquid do temperatury umożliwiającej przeistoczenie płynu w stan lotny. Podgrzany płyn jest rozrzedzany przez atomizer w formę mgiełki, wciąganej w późniejszym etapie do płuc za pomocą wymiennego ustnika. W przeciwieństwie do dymu pochodzącego z klasycznego papierosa, ten jest znacznie mniej szkodliwy dla zdrowia oraz chłodniejszy, dzięki czemu nie drażni płuc i nie powoduje uczucia dyskomfortu.

Moda na e-papierosy

Wapowanie e-papierosów stało się nie tylko popularne, ale również bardzo modne. W porównaniu do klasycznych papierosów, w wersjach elektronicznych mamy niekończące się możliwości wyboru ciekawych smaków i aromatów. Mięta, owoce tropikalne, a nawet guma do żucia - wszystko zależy od indywidualnych upodobań. Takie rozwiązania zdecydowanie umilają stosowanie e-papierosów, po które sięga coraz więcej młodych osób. Ponadto wytwarzana przez urządzenie para stanowi doskonałą atrakcję i rozrywkę dla użytkownika oraz otoczenia. Brak nieprzyjemnego zapachu tytoniu również przekłada się na popularność e-papierosów.

Co do szkodliwości i wykonanych badań w tej dziedzinie - potwierdzono, iż wydychana mgiełka przez e-palacza jest pozbawiona substancji smolistych, tlenku węgla i rakotwórczych nitrozoamin. Wszystko to sprawia, że klasyczni palacze, którzy przerzucili się na wersje elektroniczne mniej niszczą swój organizm, a funkcjonowanie ich układu oddechowego znacznie się poprawia. To oznacza, iż wapowanie e-papierosów jest mniej szkodliwe dla zdrowia od zwykłych papierosów, a także modne i z pewnością przypadnie do gustu nałogowym palaczom. Nie muszą oni oduczać się swojej pamięci mięśniowej i w 100% zrezygnować z palenia, a mimo to pozytywnie wpłyną na swoje zdrowie.

    Zostaw komentarz